Cieľom EDF je v súlade so zákazom diskriminácie zaistiť dodržiavanie ľudských práv osôb so zdravotným postihnutím v Európskej únii. EDF sa snaží o vytvorenie takého politického prostredia, kde by sa zdravotné postihnutie vnímalo v priamej súvislosti s rovnými príležitosťami, to znamená upustiť od predstavy o zdravotne postihnutých osobách ako o pasívnych prijímateľoch starostlivosti a prijať model nezávislého spôsobu života, rozšírenia a posilnenia ich právomoci a rovnoprávnosti.
Medzi členov EDF patria európske mimovládne organizácie, ktoré pôsobia v oblasti zdravotného postihnutia a národné rady zdravotne postihnutých osôb zo všetkých členských krajín EÚ a krajín patriacich k Európskej ekonomickej oblasti (EEA).
Najvyšším orgánom EDF je valné zhromaždenie, ktoré sa schádza jedenkrát ročne. Hlavným riadiacim orgánom je Rada EDF, zložená zo 17 zástupcov národných rád a 15 predstaviteľov európskych mimovládnych organizácií. Rada sa schádza dvakrát ročne. Výkonný výbor rieši každodenné záležitosti, schádza sa 4-5 krát ročne. Sekretariát podporuje riadiace orgány, stále výbory a komisie. Predseda EDF je volený na 2 roky.
EDF poskytuje kontakty a informácie mimovládnym organizáciám s cieľom pomôcť realizovať ich projekty, vydáva pravidelný časopis, poskytuje informačný servis, dvakrát mesačne informuje svojich členov o novinkách prostredníctvom interného spravodaja.
EDF predstavuje jedinú platformu, ktorá háji práva ľudí so zdravotným postihnutím na úrovni EÚ. Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR ako člen EDF, v spolupráci s ostatnými členmi EDF, bojuje za lepšie podmienky ľudí so zdravotným postihnutím na tejto úrovni.